Je to bezmocnosť zmeniť svoj osud alebo nový životný štýl? Argumentácia môže byť rôzna a v rôznych prípadoch môže ísť o iné dôvody prečo sa ktorá osoba stala bezdomovcom. Možno je to návrat k prírode a snaha vystačiť si bez výdobytkov modernej vedy a techniky. Ale to nebude prípad tých bezdomovcov, ktorí žijú uprostred veľkomiest. Aj Bratislava, rovnako ako aj iné mestá bojuje s problémom bezdomovcov. „V Bratislave žije neznámy počet bezdomovcov. Optimisti hovoria o šiestich stovkách, pesimisti (alebo realisti?) o troch tisícoch. Aby sa mali v mrazoch všetci kam uchýliť, muselo by mesto pre nich otvoriť športovú halu.“[1] V Bratislave funguje niekoľko nocľahární. Podmienkou pre prijatie je, že záujemca nemôže byť alkoholik (čo drvivá väčšina bezdomovcov je), drogovo závislí, alebo mentálne chorí. A to sú práve rizikové skupiny ľudí, ktorí potrebujú pomoc najviac. Sami si totiž pomôcť nedokážu. Ako im však pomôcť, ak oni sami nevedia, že pomoc potrebujú? A opäť stojíme pred otázkou odkiaľ na pomoc bezdomovcom zobrať financie? A prečo pomáhať práve im a nevyužiť finančné prostriedky inak?
Osobne mám asi šťastie, ale bezdomovcov stretávam zriedka. Väčšinou okolo autobusovej alebo vlakovej stanice, kde sa zdržiavam skôr výnimočne a potom na hlavných uliciach ako predávajú Nota bene. A bezdomovci predávajúci Nota bene sa správajú rovnako ako ktorýkoľvek pouličný predavač. Predstavujú pouliční predavači problém? Závisí to od povahy toho ktorého jednotlivca. Sem tam sú otravní, ale zvlášť veľký problém nepredstavujú a teda ani bezdomovci predávajúci Nota bene nie sú problémom. Problémom sú bezdomovci, ktorí nemajú vôbec žiadnu prácu a teda žiadny príjem. Veď ani nocľaháreň nie je zadarmo. A tak aby aspoň v tuhej zime nemuseli mrznúť vonku (čo by ich skôr či neskôr stálo život) potrebujú niekoľko drobných na úhradu nocľahárne. Neostáva im nič iné ako žobrať. Klesli pod ľudskú dôstojnosť s vedomím, že sú odsúdení na milosť ostatných, aby sa mohli najesť a prespať a tak sa snáď dožiť ďalšieho dňa.
V každom prípade, týmto ľuďom nechýba odvaha, veď kto z nás, čo sme zvyknutí na skutočnosť, že sa vždy večer z práce máme kam vrátiť a toto miesto voláme domov, by bol schopný žiť na ulici? Bezdomovci sú výsledkom problému chudoby. A chudoba sa týka nás všetkých, nie len bezdomovcov. Ak voči nej nezačneme bojovať účinnými prostriedkami, zajtra môžme aj my rozšíriť rady bezdomovcov. Kým týmto ľuďom nepomôžeme zaujať miesto v spoločnosti (ak o to ešte vôbec stoja), bezdomovci ostanú stále problémom.
[1] BÁN, Andrej. 2010. Bod prežitia. In: .týždeň. [online]. 2010, roč. 4, č. 49 [24.12.2010]. Dostupné na internete: <http://www.tyzden.sk/casopis/2010/49/bod-prezitia.html>. ISSN 1336-653X.
Komentáre
Téma-bezdomovci...
Myslím si,že potrebuje nájsť zmysel svojho života...a moje darované dvojeuro.mu v tom asi nepomôže...
Bezdomovci sú výsledok spoločenských zmien a pravidiel...takže-spoločnosť, na čele s vládnúcimi-porozmýšľať o tom !